SHOPPING CART
No products in the cart.
Około trzeciego miesiąca życia „noworodkowy miesiąc miodowy” powoli dobiega końca, a rodzice coraz bardziej zaczynają pragnąć ustalonej rutyny dla swojego maluszka i dłuższego spania podczas nocy. Wiele mam i tatusiów szuka wtedy przewidywalnego, powtarzalnego harmonogramu dnia i snu dla swojego trzymiesięcznego dziecka. Zwykle w tym czasie kończą się już wizyty położnej, a w głowie pojawia się coraz więcej pytań.
Większość niemowląt w tym wieku wciąż potrzebuje nocnych karmień. Drobne zmiany w planie dnia mogą pomóc wydłużyć nocny sen dziecka i zmniejszyć ilość nocnych wybudzeń. Zastosowanie naszych wskazówek dotyczących drzemek może sprawić, że maluch będzie łatwiej zasypiał i lepiej spał w ciągu dnia!
W tym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców 3-miesięcznych dzieci dotyczące:
Typowe okno czuwania dla 3-miesięcznego niemowlęcia wynosi od 1 do 2 godzin. Oznacza to, że Twoje dziecko powinno być aktywne maksymalnie przez 1–2 godziny między drzemkami. Okna czuwania są zazwyczaj krótsze rano, a dłuższe przed snem.
Niemowlęta w tym wieku potrzebują częstego snu, dlatego unikaj pokusy, by utrzymywać dziecko w ciągłej aktywności przez cały dzień w nadziei, że prześpi lepiej nocą – zazwyczaj prowadzi to do przemęczenia i odwrotnego skutku! Zamiast tego, pozwól maluchowi na częste drzemki w ciągu dnia co wspomaga rozwój dziecka.
Oznaki senności takie jak tarcie oczek czy marudzenie są ważnym sygnałem, że Twoje 3-miesięczne dziecko jest gotowe do snu. Obserwuj je uważnie i reaguj na te sygnały.
Plan dnia 3-miesięcznego noworodka powinien być elastyczny, uwzględniając różne długości drzemek, okna czuwania i odstępy między karmieniami.
Karmienia w ciągu dnia: co 2-3 godziny
Docelowa ilość snu w ciągu dnia: sen w ciągu dnia jest zmienny, ale dziecko potrzebuje nie więcej niż 5 godzin drzemek łącznie
Optymalna pora snu: 19:00-20:00 lub 20:00-22:00, w zależności od dziecka
Liczba drzemek: 4-5
Okna czuwania: 1-2 godziny
Uwaga: Harmonogram i rytm około-dobowy dla pierwszych 12 tygodni życia dziecka może się różnić i wyglądać nieco inaczej każdego dnia, ponieważ w pierwszych tygodniach życia niemowlę dopiero uczy się pewnej powtarzalności i schematów. Wskazówki dostosowane do wieku nie powinny być traktowane jako sztywny harmonogram, lecz raczej jako pomoc w budowaniu codziennej rutyny i powtarzalnego rytmu dnia i cyklów snu.
Twoje dziecko może preferować jedną dłuższą, 2-godzinną drzemkę rano oraz kilka krótszych, trwających 30–45 minut, w ciągu popołudnia. To całkowicie normalne – najważniejsze, by maluch był radosny i zadowolony między drzemkami.
U 3-miesięcznych niemowląt często zdarza się, że niektóre drzemki są krótkie i nieregularne.
Na przykład Twoje dziecko może zrobić 2-godzinną drzemkę rano, ale później w ciągu dnia jego drzemki mogą trwać tylko 20-40 minut.
Zapewne Twoje 3-miesięczne dziecko nie będzie drzemało w ten sam sposób każdego dnia. Raz może zapadać na drzemkę trzy razy dziennie, a w innym dniu mieć aż pięć drzemek – to całkowicie normalne. Dodatkowo same długości drzemek mogą być różne, np. Twoje dziecko może preferować jedną 2-godzinną drzemkę rano oraz kilka 30-45-minutowych drzemek po południu.
Najważniejsze jest, aby dziecko drzemało regularnie i przesypiało łącznie 3-5 godzin w ciągu dnia (nie licząc snu w nocy), a jego okna aktywności wynosiły 1-2 godziny. Dodatkowo nie zaleca się aby pojedyncza drzemka trwała dłużej niż 2 godziny.
Jeżeli Twoje 3-miesięczne niemowlę ma za mało drzemek w ciągu dnia, to sposobem na poprawę tego problemu jest budzenie dziecka o tej samej porze każdego ranka. To pomaga ustalić bardziej przewidywalny rytm drzemek.
W późnym popołudniu proponuję aby ostatnia drzemka była krótka – 30-minutowa.
Jeśli pora snu to 20:30, zalecam budzić dziecko około godziny 18:30, aby zachować 2 godzinne okno aktywności przed snem.
To naprawdę zależy od długości drzemek Twojego dziecka. Większość dzieci w wieku 3-4 miesięcy drzemie około 4-5 razy w ciągu dnia, choć liczba ta może się różnić każdego dnia.
Zapotrzebowanie na sen trzymiesięcznego niemowlęcia jest duże – przesypiają większą część doby! Większość trzy miesięcznych niemowląt najlepiej funkcjonuje, gdy mają nie więcej niż 5 godzin snu w ciągu dnia oraz 10-12 godzin snu w nocy.
Jest to całkowita ilość snu nocnego, ale pamiętaj, że dziecko prawdopodobnie będzie potrzebowało 2-3 karmień w ciągu nocy. Odstawianie nocnych karmień zwykle następuje między 6. a 9. miesiącem życia.
Jeśli Twoje 3-miesięczne dziecko śpi mniej niż 9 godzin łącznie w nocy, upewnij się, że nie śpi zbyt długo w ciągu dnia. Ograniczenie całkowitego czasu drzemek do 4 godzin może pomóc wydłużyć sen nocny. Dobrym sposobem na poprawę jakości snu w nocy jest także budzenie dziecka po 1,5-2 godzinach każdej drzemki – unikanie dłuższych drzemek w ciągu dnia.
Kamienie milowe to ekscytujące etapy rozwoju, na które warto zwracać uwagę jako rodzic. To magiczne doświadczenie – zobaczyć pierwszy uśmiech swojego dziecka czy zobaczyć jak dziecko zaczyna przekręcać się z brzucha na plecy.
W wieku trzech miesięcy Twoje dziecko może zacząć:
Wspieraj swoje dziecko na etapie, na którym aktualnie się znajduje. Możesz słyszeć od innych mam, co potrafią ich maluchy w tym wieku, ale pamiętaj – każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Niektóre pociechy osiągają kamienie milowe wcześniej, inne później. To, że dziecko Twojej przyjaciółki przesypia już dłuższe noce, nie znaczy, że Twoje maleństwo jest na to gotowe – ale spokojnie, w końcu również do tego dojdzie!
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju swojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą.
Najlepsze aktywności dziecka dla wieku pierwszych 14, 15, 16 tygodni to te, które pozwalają mu odkrywać świat wokół siebie! Oto kilka propozycji, które możesz wypróbować:
Większość dzieci najlepiej zasypia, gdy pora snu przypada między 19:00 a 20:00. Istnieje jednak również grupa maluchów – tzw. „sówek” – które lepiej funkcjonują przy późniejszym zasypianiu, w godzinach od 20:00 do 22:00.
Ważne jest jednak, aby godzina snu nie zmieniała się każdego dnia o dwie godziny! Staraj się, by różnice w porze zasypiania nie przekraczały 30 minut. Regularne, stałe pory snu – czyli moment, w którym kładziesz malucha do łóżka – znacznie ułatwiają zasypianie,
Na przykład: jeśli Twoje dziecko zwykle zasypia około 20:00, to odpowiedni moment na położenie go do snu każdego dnia powinien być między godziną 19:45: a 20:15.
Jeśli Twój maluszek zasypia późno (np. około 22:00) i dodatkowo:
to warto spróbować położyć malucha do snu – między 19:00 a 20:00 – i obserwować, czy nastąpi poprawa.
Jeśli jeszcze nie zaczęłaś/zacząłeś rutyny przed snem, teraz jest świetny moment, aby to zrobić! Trzymiesięczne niemowlęta często rozpoznają kroki prowadzące do snu, co może pomóc w przygotowaniu ich ciał do zasypiania.
Rutyna przed snem nie musi być skomplikowana. Może wyglądać na przykład tak: balsam, piżamka, karmienie, książeczki, owinięcie lub śpiworek, a potem sen. Sprawdzaj i dostosuj rutynę do tego, co najlepiej sprawdza się u Twojego małego dziecka.
Jeśli dążymy do pory snu nie później niż 20:00, ostatnia drzemka powinna zakończyć się do 18:00. Pozwoli to na 2-godzinne okno czuwania przed snem.
Kiedy niemowlęta przechodzą przez skoki rozwojowe, czasami możemy zaobserwować chwilową regresję w innych obszarach, takich jak sen. Prawdopodobnie słyszałeś o regresji snu w czwartym miesiącu – czasem w przypadku szybko rozwijających się niemowląt może rozpocząć się już w trzecim miesiącu. Te zmiany mogą sprawić, że zasypianie stanie się trudniejsze. Przeczytaj więcej o tym co to jest regres snu i jak sobie z nim poradzić.
To zależy od umiejętności Twojego dziecka. Zaleca, aby dziecko mogło spać owinięte do momentu, gdy zacznie wykazywać oznaki przewracania się. Jeśli Twoje dziecko daje sygnały, że jest gotowe do przewracania się, nadszedł czas, aby stopniowo przestać je owijać.
Przez pierwsze 12 miesięcy zawsze układamy dziecko do snu na plecach. Skonsultuj się ze swoim pediatrą, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości.
Dla 3-miesięcznych niemowląt zalecamy od budowania zdrowych nawyków snu, aby stopniowo wspierać dziecko w nauce samodzielnego zasypiania. Więcej o zdrowych nawykach snu niemowlęcia dowiesz się z naszego ebooka ułatwiającego niemowlakom przesypianie nocy. Zachęcamy do zbudowania fundamentów snu już teraz i powrót do nauki samodzielnego zasypiania w wieku powyżej 5 miesięcy, czyli wtedy kiedy większość niemowląt jest już do tego gotowa.
Dodaj komentarz