SHOPPING CART
No products in the cart.
Gdy rodzi się maluszek, nie wie która jest godzina, jaki jest dzień oraz pora dnia lub nocy. Rytm okołodobowy (czyli „wewnętrzny zegar”) twojego noworodka jeszcze się nie rozwinął przez co może budzić się na aktywności w nocy a spać w ciągu dnia.
Rytm okołodobowy dziecka zaczyna się rozwijać w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia, i w tym czasie powinien więcej zacząć spać w nocy i mniej w ciągu dnia.
Chociaż wiele aspektów rozwoju twojego dziecka rozwinie się samoistnie, rodzic może wesprzeć maluszka w rozróżnieniu dnia od nocy, stosując na przykład nasze poniższe rady:
Podczas nocnych przebudzeń utrzymuj sypialnię w ciemności staraj się nie tworzyć nadmiernej aktywności. Na pewno nie zerkaj w telefon, jego światło może skutecznie obudzić maluszka.Jeśli potrzebujesz zerkać w nocy na godzinę to polecamy korzystać z klasycznego zegara.
Kiedy twoje dziecko się obudzi, w pierwszej kolejności zmień pieluszkę. Następnie załóż mu z powrotem śpiworek (jeżeli w nim śpi). Cały czas utrzymuj sypialnię w ciemności nawet podczas karmienia i odbijania, aby maluszek łatwo zasnął ponownie.
Jeśli twoje dziecko potrzebuje pocieszenia lub bliskości, mów lub śpiewaj mu cicho.
Czy powinniśmy budzić naszego noworodka w ciągu dnia?
Tak! Budź noworodka po dwugodzinnej drzemce i zaoferuj mu karmienie. To pomaga ustalić jego wewnętrzny zegar, uniknąć zamieszania dnia i nocy oraz optymalizować jego odżywianie.
Czy to normalne, że noworodek jest bardziej aktywny w nocy niż w dzień?
To całkowicie normalne, że zegar biologiczny noworodka jest odwrócony w pierwszych tygodniach. Ogranicz drzemki do 2 godzin i wychodź na naturalne światło, aby zachęcić noworodka do prawidłowego wzorca snu.
Jak długo trwa ustalenie rutyny dnia i nocy u noworodka?
Każde dziecko jest inne i inaczej się rozwija, ale można zauważyć iż do około 2-3 miesiąca życia pojawia się rozróżnienie dnia od nocy. Szczególnie jeśli będziesz korzystać z naszych wskazówek 🙂
Dodaj komentarz