SHOPPING CART
No products in the cart.
Czy twój dawniej idealnie śpiący maluch nagle budzi się w środku nocy lub płacze za każdym razem, gdy odkładasz ją na regularnie zaplanowaną drzemkę? Możliwe, że masz do czynienia z przypadkiem regresji snu.
Dowiedz się: czym jest regresja snu, kiedy zazwyczaj występuje, jak długo najczęściej trwa, oraz co możesz zrobić, aby wszyscy znowu wróciło do normy i aby wszyscy dobrze spali.
„Regres snu” to powszechnie używane określenie opisujące tymczasowe zakłócenie snu Twojego dziecka, takie jak częstsze budzenie się w nocy, krótsze drzemki lub opór przed pójściem spać. O takim pogorszeniu jakości snu mówimy wtedy dziecko, które dobrze spało, nagle ma problemy z uspokojeniem się przed snem lub budzi się częściej, marudząc w środku nocy. Może to sprawiać wrażenie, że wszystko cofa się, pogarsza, stąd termin „regresja snu.”
Regresja snu u małego dziecka zazwyczaj trwa od dwóch do czterech tygodni. To zjawisko jest częste podczas okresów wzrostu rozwojowego lub dużych zmian (np. rozpoczęcie przedszkola lub narodziny rodzeństwa). Sen może być zakłócony z powodu nowych umiejętności, postępów poznawczych lub zmian fizycznych w każdym wieku. Sen może być zaburzony, bo mózg Twojego malucha jest bardzo aktywny i skupia się na dynamicznym rozwoju fizycznym, umysłowym, społecznym lub emocjonalnym.
Wiele czynników może prowadząc do regresji snu, w tym:
W jakim wieku można spodziewać się u małego dziecka lub niemowlaka regresji snu?
Podczas pierwszego roku życia niemowlęcia regresje snu występują najczęściej około 4 miesiąca, 8–10 miesiąca, 12 miesiąca życia dziecka. Istnieje również kilka typowych przełomów które prowadzą do regresji snu w okresie małego dziecka, w wieku 18 miesiąca i w okolicy 2. i 3. roku życia.
Niektórzy rodzice zauważają także że regres snu pojawia się około 6 miesiąca lub 14–15 miesiąca. Ponieważ każde niemowlę rozwija się w swoim własnym tempie, możliwe jest zaobserwowanie regresji snu w dowolnym wieku.
Regres snu u małych dzieci w wieku około 15 miesięcy, 18 miesięcy, u 2-latka i 3-latka, mogą być spowodowane przez koszmary i nocne lęki, strach przed ciemnością, ząbkowanie i lęk separacyjny.
Wskazówka eksperta: gdy dziecko nagle przestało dobrze spać w nocy, warto zacząć od wykluczenia innych problemów fizycznych, takich jak choroba lub ząbkowanie.
Jedynym pewnym znakiem ząbkowania jest zobaczenie zęba. Przed przebiciem się zęba przez dziąsła, możesz zauważyć opuchnięte dziąsła lub biały guzek. Zazwyczaj najbardziej niewygodne trwają 2-3 dni godziny przed wyłonieniem się zęba. Jeśli twoje problemy ze snem trwają tygodnie zamiast dni, rzadko mają one związek z ząbkowaniem.
Jeśli twoje maluch zmaga się z bólem, zrób to, co trzeba, aby go ukoić. Dowiedz się więcej jak pomóc ząbkującemu niemowlakowi – dziecku które nie chce spać w nocy przywrócić spokojny sen?
Gdy utrzymujesz zdrowe nawyki snu dziecka, regres snu u niemowlaka ub małych dzieci zazwyczaj trwa około dwóch do czterech tygodni. Jest to czas, w którym Twój maluch przyzwyczaja się do osiągnięcia kamienia milowego, albo nowej ważnej zmiany w rodzinie. Dokładny czas trwania zależy od przyczyny i może trwać dłużej. Warto stosować dobre nawyki snu małego dziecka aby regresja snu nie przerodziła się w długoterminową walkę o spanie w nocy.
Chociaż wszystkie niemowlęta doświadczają postępów rozwojowych, te postępy nie zawsze wpływają na pogorszenie jakości snu dziecka. Choć większość dzieci doświadcza chwilowego pogorszenia i zaburzenia snu, to nie wszystkie niemowlęta lub małe dzieci doświadczą regresji.
W miarę jak niemowlęta rosną, zmieniają się ich okna czuwania, czyli czas w jakim powinny być aktywne w ciągu dnia. Ważne aby ilość drzemek i ich długość była dostosowana do tych zmian – ani za dużo, ani za mało. W pewnym wieku Twój maluszek może być nawet gotowy, aby zrezygnować z drzemek w ciągu dnia. Upewnij się, że twoje maluch ma odpowiednią ilość snu w ciągu doby – dostosowaną do swojego wieku. Zarówno zbyt mała jak i zbyt długa łączna długość drzemek i ilość snu w ciągu dnia może utrudniać wyjście z regresu snu.
Sygnały takie jak pocieranie jej oczu, marudzenie, ziewanie, odwracanie wzroku to sygnały które świadczą o tym że dziecko należy położyć do łóżeczka, zanim będzie przemęczone. Przemęczenie co utrudnia zasypianie i pozostawanie w śnie.
Niemowlęta potrzebują aktywności. Wypełnij ich okna czuwania – aktywnościami, które pozwalają im korzystać zarówno z umysłu, jak i ciała. Tym samym wspierasz prawidłowy rozwój dziecka. Utrzymywanie aktywności fizycznej i umysłowej w ciągu dnia pomoże twojemu dziecku lepiej spać zarówno nocami, jak i podczas drzemek.
Większość niemowląt najlepiej zasypia, gdy pora snu przypada między 19:00 a 20:00. Według idealnego wzorca snu, wtedy maluchy zasypiają najłatwiej i śpią najdłużej.
Konsekwencja w podejściu do snu pomaga szybciej przejść przez regresję snu. Trzymaj się konsekwentnej rutyny przed snem. Pomyśl o karmieniu, kąpieli, czytaniu książki, kołysankach i kilku kojących słowach. Regresje snu mogą trwać 1-2 tygodnie, ale rezygnacja z zdrowych nawyków snu w tym czasie – może prowadzić do długotrwałych problemów z snem.
Niestety, dla zmęczonych nowych rodziców, którzy będą zmagali się z bezsennością niemowlęcia, nie ma sposobu, aby zapobiec regresji snu. Regres snu to naturalny etap i część dojrzewania niemowlęcia i wczesnego dzieciństwa.
Przestrzeganie rutyny przed snem i harmonogramu snu może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów ze snem. Trzymaj się i wiedz, że i to kiedyś przeminie.
Regres snu najczęściej występuje w okresach / wieku: 3–4 miesięcy, 6 miesięcy, 8–10 miesięcy, 12 miesięcy (1 roku), 15 miesięcy, 18 miesięcy, 2 lat oraz 3 lat.
Częstsze budzenie się w nocy, trudności z zasypianiem o stałej porze snu, zwiększona drażliwość oraz nagła niechęć do drzemek – to wszystko może być oznaką, że twoje dziecko przechodzi regresję snu.
Tak, dyskomfort związany z ząbkowaniem lub chorobą może zakłócić rutyny snu twojego dziecka. Spodziewaj się, że sen może być przez jakiś czas nieregularny, aż twoje dziecko poczuje się lepiej. Powrót do twojej typowej rutyny tak szybko, jak to możliwe po ustąpieniu dyskomfortu, zminimalizuje wpływ na sen twojego dziecka.
Jeśli chodzi o sen niemowląt, zakres normalności jest bardzo szeroki. Niektóre dzieci nie doświadczą znaczących zmian w śnie podczas typowych skoków rozwojowych, co jest całkowicie w porządku.
Na sen twojego dziecka wpływa wiele czynników. Budzenie się w nocy najczęściej jest spowodowane skojarzeniami związanymi z zasypianiem (pomagającymi dziecku zasnąć), głodem oraz problemami z harmonogramem, takimi jak przemęczenie.
Regresje snu u małych dzieci zazwyczaj trwają kilka tygodni. Przestrzeganie harmonogramu dostosowanego do wieku oraz skupienie się na umiejętnościach samodzielnego zasypiania mogą pomóc szybciej przywrócić prawidłowy sen twojego malucha.
Chociaż nie ma gwarancji, że uda się całkowicie uniknąć regresji snu u dziecka, przestrzeganie harmonogramu dostosowanego do wieku oraz utrzymywanie zdrowych nawyków snu mogą pomóc zminimalizować wpływ skoków rozwojowych na sen.
Dodaj komentarz